Island – rady a tipy

Na začátek bych chtěla podotknout, že se rozhodně nepovažuju za nějakou zcestovalou děvu, která by měla rozdávat rady na potkání jen proto, že se jednou vypravila dál než do Německa na nákup v Primarku. Ale myslím si, že by tento článek mohl pár lidem pomoct a připravit je třeba na to, že papriky za 19,90,- na Islandu nepořídí.

Budu moc ráda, když vám moje nasbíraný tipy, rady a poznatky budou k užitku a kdyby vás napadlo něco dalšího, co by se tu neobjevilo a zajímalo by vás to, s potěšením sem informaci dodám, pokud bude v mých možnostech.

Nákup potravin

Nejlevnější variantou pro nakupování je rozhodně supermarket Bónus. I tak tu pořídíte konzervu tuňáka za 80 Kč, nebo typický jogurt Skyr 140g za 30 Kč (ten ale rozhodně stojí za to!).

Co se týče obědů a večeří, já osobně jsem žila převážně na tuňácích a fazolích z konzervy s rýžovýma nudlema nebo s rýží a většinou kusem okurky. K snídani jsem měla zabalenou instantní rýžovou a kukuřičnou kaši, taky ovesný vločky a na dochucení skořici a kakao. K tomu jsem přidala oříšky a kousek proteinový tyčinky a byla jsem spokojená. O svačinách nebo při náznaku hladu jsem šáhla po proteinových tyčinkách, jejichž převážnou většinu jsem si vezla ještě z domova, ale neodolala jsem ani pár kouskům z Bónusu, sušeném banánu, oříškách, skyr jogurtu, baleném chlebu s hummusem (kdo miluje hummus jako já, tak se jeho chuťový pohárky zblázní, protože ten z Bónusu je L-U-X-U-S-N-Í), plátkovém sýru nebo slaných krekrech.

Nemůžu říct, že bych se v jídle nějak moc omezovala, takže na něm jde rozhodně ušetřit, ale neměla jsem moc tu potřebu.

Bónusy najdete skoro všude, kde se vyskytuje nějaká civilizace, a když ne, benzina to jistí, ale ceny jsou tam o něco vyšší.

Oblečení

Asi jinak se budete balit v létě a jinak v zimě. Každopádně musíte na Islandu počítat s jakýmkoliv počasím. My jsme letěli na začátku listopadu a užili jsme si azurovou oblohu se sluníčkem, sníh, déšť, vichřici, mráz. Prostě úplně všechno a nejlíp v jeden den, kdy se střídalo počasí v 5ti minutových intervalech.

Já s sebou měla jedny pohorky, 2x lyžařský ponožky, 1 slabou péřovku pod nepromokavou bundu, nepromokavou bundu (Crivit z Lidlu), nepromokavý a větruvzdorný kalhoty (Northfinder), merino tričko, který teda nefunguje tak, jak by mělo, ale asi záleží na výběru, merino ponožky, který fungujou stejně jako to tričko, šálu, kulicha, stahovací límec na krk pod šálu, rukavice, termo legíny (ty ale jen na spaní, protože jsem si na stálé nošení pořídila fakt kvalitní) a 2x tlustou mikinu. Trochu jsem to podcenila, protože vítr na Islandu je fakt dost vlezlý, tak mě zachránil kamarád, který mi půjčil jednu jeho péřovku. Ve výsledku jsem teda na sobě nosila tričko, mikinu, 2 péřovky a nepromokavou bundu. Ale jsem fakt mega zmrzlík, takže je to asi dost subjektivní. Každopádně v pohorkách mi docela mrzly prsty, ale to bude spíš tím, že jsem třeba 3 hodiny stála venku a bez většího pohybu fotila.

Doporučuju taky pláštěnku, která vám může být dobrou společnicí na túrách. Oblečení zkrátka fakt nepodceňujte, vždycky si můžete něco sundat (což se asi spíš nestane).

Ubytování

Tady záleží asi spíš na vašich preferencích. My jsme 2x přespali ve stanovém kempu se sociálním zařízením. Stany se rozložily na určeném placu a opodál se nacházela chata se společenskou místností + kuchyní, koupelnami a záchodem. Za ty peníze to bylo skvělý, ale pokud plánujete Island v podobném období jako my, chce to pořádnej spacák, nejlíp do -15 a níž a samonafukovací karimatku pod sebe. Je totiž dost nepříjemný spát jen hodinu za noc, protože jste zmrzlý na kost kvůli neodpovídajícímu vybavení.

Vyzkoušeli jsme si i AirB&B – jednou to byl menší přízemní byt, pak 2x bungalov (jeden z nich byl celý ze dřeva a ten stál fakt za to).

Další možností jsou hostely, v tom jsme se ubytovali 2x.

Nejlevnějším ubytováním je dost pravděpodobně ten stanový kemp, kdybych měla vybavení, které jsem měla mít, určitě bych si ho chválil ještě víc.

Placení

Na Islandu se platí v islandských korunách a ani upřímně nevím, jestli si někdo z nás měnil z korun českých na koruny islandské, ale pokud jo, určitě to bylo jen pro nouzi. Ve většině případů se dá totiž na Islandu zaplatit kartou, ale mít s sebou pro jistotu nějakou hotovost určitě nebude na škodu.

Další vybavení

Čelovka/baterka – v listopadu se nám rozednívalo kolem 9. hodiny ráno a stmívalo se kolem 16. hodiny, takže něco na posvícení si se určitě hodí. Obzvlášť, když potřebujete jít v noci ze stanu na záchod a nechcete si někde zlomit nohu nebo obě

Náhradní baterka do foťáku – pokud se na Island vydáváte především za cílem focení, doporučuju si pořídit náhradní baterku. V zimě se navíc baterka vybíjí mnohem rychleji, takže vás v mnoha situacích ta náhradní může dost zachránit. Jestliže nemáte možnost častého nabíjení, vyplatí se do náhradní baterky zainvestovat

Stativ – váže se k bodu výše

Ešus (nějaký příbor, já měla plastový) – při přespávání ve stanu či v autě bude dobrým společníkem. Ale někdo si rád uvaří v ešusu i v hostelu na pokoji, proti gustu.. (nazdárek Míšo a Davide)

Termoska – díky ní jsem několikrát zažila pocit neskutečného štěstí a radosti

Krém – to asi není nutný tip pro každého, ale jelikož já bývám vysušená po každém lehčím ofouknutí ledovým větrem a po každém hřejícím paprsku sluníčka, musela jsem si ho pořídit v Bónusu

Ručník z mikrovlákna – naprosto skvělá věc. Je to vlastně rychleschnoucí ručník a věřte mi, že v zimě nechcete sušit ručník někde na šnůře půl dne. Kamarád to zkoušel s plavkama (tak na 10 minut) a mohl je použít jako zbraň

Plavky – protože když nevyzkoušíš termální jezírka, nebyl si na Islandu

Co stojí za to vidět

Moderní kostel Hallgrimskirkja – nachází se v Reykjavíku a je to skvost jak zvenčí tak zevnitř. V interiéru kostela by vás mohly zaujmout například varhany, který jsou přes celou jednu stěnu. Navíc si můžete vyšlápnout pár schodů a budete mít výhled na celý Reykjavík.

Hot Springs – neboli termální jezírka. To stojí spíš za vyzkoušení než za vidění, protože naložit se do 42°C vody v teplotě počasí na bodu mrazu je přesně to, co musíte mít! My vyzkoušeli termální říčku Reykjadalur a Hrunalaug, kde je postavená i taková malá kamenná „chatička“, která slouží jako převlíkárna a střechu má porostlou mechem. Nádherný.

Seljalandsfoss – vodopád je na Islandu doslova na každém kroku, ale ne každý se dá obejít ze všech stran jako tenhle. Jediná nevýhoda je ta hromada turistů, ale bez těch se tyhle místa asi neobejdou.

Vrak letadla Douglas DC-3 Dakota – místo, který navštívili asi všichni, co se na Island vydali. Takže ano, je to mega velká turistická atrakce, ale když si počkáte na tmu a chytnete k tomu polární záři, nejsou to úplně trapný fotky.

Vodopád Skogafoss – já vím, zase další vodopád, to bude teda vodvaz. Ale nejen, že se na tenhle můžete podívat i z vyhlídky seshora, ještě navíc od něj vede dál moc hezká cesta, na který potkáte další asi 3 vodopády a je to příjemná procházka.

Lávové pole – což jsou vlastně lávový kameny porostlý mechem, připomíná mi to nekonečný pole mechových polštářů.

Ledovcová zátoka Jökulsárlón – taky jedno z hodně turistických míst, ale tady se vážně není čemu divit. Připadáte si jako v nějaký pohádce. Všude kolem vás se povalují kusy ledu, některý tak malý, že vypadají jako drahokamy. A když budete mít štěstí, můžete si zamávat s tuleněm.

Polární záře

Ideální doba pro pozorování záře je zhruba od října do března. Rozhodně to musí být v noci, jinak uvidíte kulový a taky si musíte hlídat, aby v tu noc nesvítil měsíc. Díky jeho intenzitě záření budete mít z tý polární záře zase kulový.

Určitě doporučuju stáhnout si nějakou aplikaci do mobilu, která vám bude hlásit procenta výskytu polární záře na minuty přesně, a která vám bude ukazovat i oblačnost. My takovou měli, už nevím, jak se jmenovala, ale vždy, když byl v danou chvíli vysoký výskyt polární záře, ohlásila se nám zapípáním.

Na kolik mě to celý vyšlo?

Celá tahle cesta mě vyšla na cca 18 000,-, do čehož ale započítávám i kalhoty (1 890,-), který jsem si pořizovala speciálně kvůli tomuhle tripu, merino triko (700,-), merino ponožky (190,-), ešus (230,-) a zpáteční letenky (2 400,- + zavazadlo tam i zpět 2 000,-). Takže pokud jste vybavení líp než já a nevadí se vám víc omezovat v jídle, tak asi můžete utratit i míň. Ale na to, že to byla moje cesta za snem, je to relativně „směšná“ částka.

Užijte si Island a pozdravujte všechny Islandský koně, který potkáte.

L.

Pokud v tobě článek zanechal nějakou myšlenku, pocit nebo cokoliv, o co se chceš se mnou podělit, můžeš mi zde zanechat komentář.